• Valgustid

    Valgustid

  • Valgustid

    Valgustid

  • Valgustid

    Valgustid

Nõuanded ja info

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Sisseehitatud LED valgusallikaga valgusti annab veidi rohkem valgust, aga LED riknemisel on selle vahetamine keerukam. Kuna tegemist on elektroonikaga, siis on vaja selle ala spetsialisti abi. Vahetatavate LED valgusallikate juures peab teadma, et aja jooksul LED värvustemperatuur muutub. Kui üks LED pirn valgustis läbi põleb, siis uus võib olla erineva valgustemperatuuriga, vaatamata samadele parameetritele. Seega on mõistlik vahetada kõik valgusallikad korraga.

Kui palju peaks olema ruumis valgust?

Kui ühiskasutuses olevates ruumides on valgustus rangelt normeeritud, siis kodudes on iga inimese enda otsustada. Millist ja kui tugevat valgustust keegi tahab, see oleneb nii inimesest kui ka ümbritsevast interjöörist. Tume seinatapeet või mööbel neelab rohkem valgust kui hele. Küll aga tuleb arvestada, et toa üldvalgustus ei kata kõiki vajadusi. Lugemisnurgas näiteks peab olema valgustus tugevam, magamistoas mahedam jne. Seega on mõistlik kasutada kombineeritud valgustust. Samuti tuleks arvestada, et LED valgus on veidi räigem ja seepärast oleks hea kasutada valgusteid, kus valgusallikas on kaetud. Kui Te lülitate om kodus sisse valgustuse ja tunnete end mõnusalt, siis on hästi. 

Värvustemperatuur ja värviedastus.

Värvustemperatuuri mõõtühikuks on Kelvin ( K ). Kui ühiskondlikes ruumides kasutatakse reeglina külmvalget valgust (4000K ), siis kodudes enamasti soevalget  ( 3000K) või sooja ( 2700K ) valgust. Neist viimane on kõige lähedasem meie vanale tuttavale hõõglambile. Kui on vaja aga head värvieristust, siis tuleks kasutada pigem külmvalget valgust andvaid valgusallikaid. Siinkohal väike spikker värvustemperatuuride kohta:

  • 1900 K, kollane soe küünlavalgus
  • 2700 K, naturaalne õhtu päikesevalgus
  • 3000 K, hommikune päikesevalgus
  • 3500 K, keskpäeva päikesevalgus
  • 4000 K, poolpilvine külm valgus
  • 4500 K, pilves keskpäeva sinakas valgus
  • 5000 K, jõuline päevavalgus sinaka varjundiga
  • 6000 K, tugeva sinaka lisatooniga võimas päevavalgus

Värviedastuse indeks ehk CRI. Mida suurem on CRI väärtus, seda parem on värviedastus. Siseruumide valgustites kasutatavad valgusallikad peaksid olema värviedastusindeksiga mitte alla 80. Kui on vaja aga väga suurt täpsust nõudva värvieristusega (näit. meikimine, juuksuritöö, jne. ), siis tuleb kindlasti konsulteerida selle ala asjatundjatega.

Valgustite dimmerdamine ja meeleolu loomine.

Iga LED on dimmerdatav, aga iga valgusti seda ei ole. Sisseehitatud LEDvalgusti liiteseade või LED valgusallikas peab olema selleks ehitatud.Samuti peavad sobima omavahel dimmer ja dimmerdatav valgusallikas.